Akran mentörlüğü nedir?

Akran mentorluğu, meslektaşların birbirlerine koçluk yaptığı ve rehberlik ettiği bir mentorluk şeklidir. Bu, özellikle genç ekip üyelerine koçluk yapmak için yeterli sayıda kıdemli liderin veya çalışanın bulunmadığı iş yerlerinde kullanışlıdır. Bu nedenle, akranları birbirine akıl hocalığı yapmak için eşleştirmek uygun bir çözümdür.
Mentorluğun amacı, çalışanların birbirlerini destekledikleri ve cesaretlendirdikleri, yargılayıcı olmayan ilişkiler kurmalarına yardımcı olmaktır. Akranların mentorluk yoluyla birbirlerine sunabilecekleri çok şey vardır. En iyi uygulamaları paylaşarak, destek ve tavsiye sağlayarak ve zorlu koşullarda yol alırken yanlarında olarak birbirlerinin büyümesini hızlandırabilirler.
Neden daha kıdemli bir akıl hocası yerine bir akran akıl hocası? Benzer kariyer aşamalarındalar, bu nedenle tavsiyeleri daha alakalı olabilir. Aynı anda benzer sorunları yaşıyor olabilirler. Bu nedenle, onlar için yararlı olacaktır:

• Paylaşılan deneyimlerini tartışın;
• Bu şeylerin neden olabileceğini anlayın;
• En iyi çözümlerin neler olabileceğini belirleyin;
• Sorunun üstesinden gelmek için fikirler üzerinde çalışın; ve,
• Bu çözümler üzerinde çalışırken birbirinizi destekleyin.

Akran mentorluğu iki şekilde olabilir:

• 1’e 1 mentorluk: Çalışanlar bir ortaklık kurar ve birlikte çalışarak birbirlerini sorumlu tutar.
• Grup mentorluğu : 1 veya daha fazla mentorun olduğu birden fazla çalışan bir araya gelir.

Grup danışmanlığı, amacın topluluk oluşturmayı ve işbirliğini teşvik etmek olduğu büyük gruplar için harikadır .Hangi modeli seçerseniz seçin, akran mentorluğu ilişkisine girerken akranlar belirli zihniyetlere ve beklentilere sahip olmalıdır.

Akran mentorluğu ne değildir?

Bir akran danışmanını bir arkadaş, koç ve refakatçi olarak düşünün. Ve akran danışmanların yaşları yakın olduğundan, güvenilecek ve konuşulacak biri olabilirler. Destek ve tavsiye sağlarlar ve ilham ve yeni fırsatlar için bir kaynak olarak işlev görürler.
Ancak bu yakın çalışma ilişkisi, akıl hocalarının terapist veya sosyal hizmet uzmanı olarak hareket ettiği karşılıklı bağımlı bir ilişki haline gelmemelidir. Benzer şekilde, mentorlar da disiplin uzmanı veya terfi yolu olarak görülmemelidir. Bu , mentorluk programının ana hedefi olan çalışanların bireysel olarak büyümesine yardımcı olmaz .
Bu nedenle, akran mentorluğu programınızı planlarken, katılımcılar için nasıl olumlu ve yapıcı bir atmosfer yaratacağınızı belirleyin. Bunu yapmak için, ihtiyaç duydukları becerilerle başlayın.

Akran mentorların becerileri

Akran danışmanlar birbirlerine hedefleri belirlemede, yetenekleri geliştirmede ve kendilerinin daha iyi bir versiyonu olma yolunda ilerleme kaydetmede yardımcı olabilir. Ancak tüm bunlar, başkalarına akıl hocalığı yapacak doğru kişiyi bulmaya bağlıdır.
Peki, harika bir akran akıl hocası yapan nedir? Akran danışmanlarında aranacak en önemli beceriler şunlardır:
1. Büyük resim hedefleri ve elde etmek için daha küçük hedefler belirlemeye yardımcı olur
2. Güven ve saygı yoluyla bir ilişki geliştirmeye odaklanır
3. Hesap verebilirliği korur ve diğerini ilerlemeye doğru iter
4. Deneyimleri ve bakış açılarını paylaşarak diğerine koçluk yapar
5. Yapıcı, eyleme geçirilebilir geri bildirim sunar ve kabul eder
6. Sınırları ve gizliliği korur
7. Sürekli toplanır ve takip eder
8. Aktif dinlemeyi uygular
mentorları bu becerileri beslemek ve genişletmek için eğitmek için bir platform olarak da kullanabilirsiniz . Bu şekilde, onları sınırları korurken birbirlerine iyi birer akıl hocası olmaya hazırlarsınız.

Akran danışmanlığının faydaları nelerdir?

Akran mentorluk programları, çalışanlarınıza birbirlerinden öğrenmeleri ve büyümeleri için bir alan sağlar.
Bu, yeni gelenleri başarılı olmaya teşvik ederken aynı zamanda mevcut çalışanlar için bir düşünme yeri sağlar. Mentorluk, becerilerin beslendiği, endişelerin duyulduğu ve büyümenin sağlandığı bir topluluk yaratır.
Akran danışmanlığının bazı temel faydalarına bakalım :
1. Arkadaşlığı artırır
Bir akran mentorluk programı, “onları size koçluk yaparken koçluk edin” felsefesine göre çalışır.
Burada, kariyerlerinin benzer aşamalarındaki çalışanlar deneyimlerini, bakış açılarını ve tavsiyelerini paylaşmak için bir araya gelirler. Bu , siz işinizde daha güçlü bir iş gücü geliştirirken, çalışanların güçlü bağlantılar geliştirmesine yardımcı olur .
2. Alışma sürecini iyileştirir
Akran danışmanlar, yeni rollere ve sorumluluklara sorunsuz bir şekilde geçiş yapmak için birbirlerine yardımcı olan işe başlayan arkadaşlar olabilir.
Sizinle aynı seviyede başkalarına sahip olmak, bilgi paylaşımını ve topluluk oluşturmayı artırmaya yardımcı olabilir – bunların tümü, çalışanların moralini ve kuruluşunuza yaptıkları yatırımı iyileştirecektir.
3. Yetenekli yetenekleri çeker
Mentorların aynı zamanda işe yeni başlayan arkadaşlar olduğu bir akran mentorluk programı, şirketinize katılan yeni insanlar için büyük bir varlıktır.
İş piyasasına giren adaylar, kariyer gelişimlerini hızlandıracak, esneklik sunacak ve destek sağlayacak işverenler arıyor. Ve bu şeyleri sunarak en iyi yetenekleri çekmek için tasarlanmış bir mentorluk programı cazip bir tekliftir.
4. Çalışan refahını ve bağlılığını artırır
Çalışanlarınız beslendiklerini ve dinlendiklerini hissettiklerinde, güçlü bir destek ağı oluşturabilirler. Kariyerlerinde başarılı olmak ve birbirlerine ve kuruluşunuza sadık olmak için motive olurlar. Bu topluluktan hoşlanan çalışanlar, akran ağlarını kaybetmek istemeyecek ve en iyi yetenekleri elde tutmanıza yardımcı olacaktır.
Ek olarak, çalışanlara öğrenmeye ve desteğe öncelik veren ve büyüyen bir topluluğa erişim vererek çalışan bağlılığını artırabilirsiniz .
5. Uzak Çalışanlar için Destek
Uzaktan çalışmanın birçok faydası vardır, ancak en büyük düşüş, anlamlı bağlantıları teşvik etmektir. Buffer’ın 2022 Uzaktan Çalışma Durumu raporuna göre , yalnızlık uzaktan çalışmanın ana mücadelelerinden biridir.
Bu nedenle uzak çalışanlar için bir mentorluk programı yürütün .
Sanal mentorluk programları yürütmenizi sağlayan mentorluk yazılımları edinebilirsiniz . Bu şekilde, uzaktaki çalışanlara iş arkadaşlarıyla kasıtlı olarak bağlantı kurmaları için bir alan verebilirsiniz. Böylece, uzaktan çalışan çalışanlara, ofis içinde çalışanlarla aynı kaynakları ve desteği verebilirsiniz.

İşyerinde akran mentorluğu – nasıl farklı?

Akran mentorluğu programınızı tasarlamanın birçok yolu vardır. Birbirlerini tamamlayabilmeleri ve aynı zamanda büyümeyi teşvik edebilmeleri için farklı türdeki mentorların güçlü yönlerinden yararlanabilirsiniz .
Bir mentorluk programı oluşturma şekliniz, hedeflerinize ve neyi başarmak istediğinize bağlıdır. Akran mentorluğu, diğer 1’e 1 veya grup mentorluk programlarına benzer görünse de, oldukça farklıdır.
Geleneksel mentorluk ile genç çalışanlar, üst düzey pozisyonlara hazırlanırken kıdemli mentorlarda yeni rol modelleri buluyor. Ve grup danışmanlığı, yeni işe alınanların işe daha kolay katılmasına ve işyeri topluluklarından yararlanmasına yardımcı olur.
Akran mentorluğu ise şirkette veya kariyer yollarında benzer seviyelerde olan akranları eşleştirmeye odaklanır. Bu şekilde, mentorluk yazılımını birbirlerine koçluk yapmak, geri bildirim paylaşmak ve bilgi paylaşımından faydalanırken bakış açıları sağlamak için kullanabilirler.
Eşleşen ve programa dahil edilen yeni işe alımlar da işe alım arkadaşları olur. Ve grup akran danışmanlığı yürütürseniz, bu yeni işe alınanlar için bir topluluk da yaratırsınız . Bu onlara toplumsal destek verir, böylece rollerinde büyümeye odaklanabilirler.
İlham almak için, başarılı akran mentorluğu programlarının bu örneklerine göz atın .

Akran danışmanlığı faaliyetleri için 12 Fikir

Meslektaşların katılımını sağlamak ve yeni içgörüler, büyüme ve hesap verebilirliğe yol açan sohbetleri teşvik etmek için akran mentorluğu etkinlikleri için 12 farklı fikir.
1. Öğle yemeği ve öğrenin
Bir öğle yemeği ve öğrenmede, akranlar sırayla partnerlerine ilginç bir konu sunarlar. Örneğin, bir meslektaş satıştan, diğeri mühendislikten geliyorsa, her biri müşterilerine en iyi şekilde nasıl hizmet vereceklerine dair günlük içgörülerini paylaşabilir.
Satış danışmanı, mühendisi potansiyel müşterilerden duydukları en yaygın zorluklardan geçirebilir. Aynı şekilde mühendis, inşa ettikleri şeyin bu zorluklardan bazılarını nasıl ele aldığını paylaşabilir.
Buradaki nokta, her katılımcıyı diğerlerine öğretmek için benzersiz becerilerinden ve içgörülerinden yararlanmaya teşvik etmektir.
2. Soru istemleri
Bu aktivitede, çiftler veya gruplar, birbirlerine konuşmayı teşvik eden düşünceli sorular sormak için bir soru bankasından çekebilir. Örneğin, katılımcılar birbirlerine “bir yöneticiye bir şey önermek zorunda kaldığınız bir zaman hakkında bilgi verin” diye sorabilirler. Soruları yanıtlayın ve birbirinizin deneyimlerinden ders alın.
3. “Göster ve Anlat!”
Bu aktivitede katılımcılar hem kendileri için önemli olan fotoğrafları hem de eşyaları getirirler. Fotoğrafın arkasındaki hikayeyi ve neden onlar için anlamlı olduğunu paylaşıyorlar. Bu, farklı katılımcıları neyin harekete geçirdiğini veya değerlerinin ne olduğunu ortaya çıkarmak için harika bir buz kırıcı aktivitedir.
4. SMART kariyer hedeflerini belirleyin
Katılımcılara üzerinde çalışacakları bir şey vermek için uzun vadeli kariyer hedefleri belirlemek önemlidir. Aynı zamanda mentorluğun tüm amacını da netleştirir: Bu onların büyümelerine ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaktır. Sahip olduğunuz kariyer hedeflerini paylaşın ve bunları SMART hedef çerçevesi içinde olacak şekilde yeniden yazın. Bu kariyer hedeflerine doğru ilerlemeye başlamak için uygulanabilir bir plan yapın.
Hedef belirlerken, şu anlama gelen SMART çerçevesini kullanın:
Spesifik – hedefleriniz hakkında olabildiğince ayrıntılı olun.
Ölçülebilir – hedefinize doğru ilerlemenizi ölçmenin bir yolunu bulun.
Ulaşılabilir – bir hedefin makul bir şekilde ulaşabileceğiniz bir şey olması gerekir.
İlgili – kariyer hedefleri, kariyer yolunuzla doğrudan ilgili olmalıdır.
Zamanında – bir son tarih belirleyin, böylece hedefinize ne zaman ulaşacağınızı bilirsiniz.
5. Hayatınız boyunca yapmak veya başarmak istediğiniz şeylerin bir listesini yapın ve paylaşın
Kariyer hedefleri belirlemeye benzer şekilde, bu aktivite grupları veya çiftleri yaşam hedeflerini veya özlemlerini paylaşmaya teşvik eder. Birbirinizi daha yakından tanımak ve sizin için neyin önemli olduğunu konuşmak harika bir aktivite. Sahip olduğunuz 10 farklı “kova listesi” öğesini yazmaya çalışın ve paylaşın. Oradan, kova listenizdeki bu deneyimleri nasıl kontrol edeceğinizi planlamak için bir sonraki aktiviteyi deneyebilirsiniz.
6. “Planın ne?”
Hedefler belirlemek veya özlemleri paylaşmak, mentorluğun önemli bir parçasıdır, ancak aynı derecede önemli olan, onlara ulaşmak için bir yol belirlemektir. Bu aktivitede, önümüzdeki 5 – 10 yıl boyunca hayatınızın bir zaman çizelgesini yapın. Neyi başarmak istiyorsun? Ardından, burası ile bu hedefe ulaşmak arasındaki boşluğu kapatmak için ne olması gerektiğini birbirinizle tartışın . Bu pratik bir tartışma olmalı.
Konuşmada engellerin ortaya çıkmasını bekleyin. Yaptıklarında, takılıp kalmayın, sizi veya eşinizi geride tutan şeyin ne olduğunu araştırın. Bu zorlukların üstesinden gelmek, anlamlı mentorluğun gerçekleşmeye başladığı yerdir.
7. Bir iskambil destesi kullanarak buz kırıcı sorular
Hala bir akran mentorluğu ilişkisi kurmaya çalışıyorsanız, yapılacak harika bir buz kırıcı aktivite, belirli sorular sormak için bir deste karttan çizim yapmaktır. Her soruyu numaralandırın ve ardından çektiğiniz karttaki numaraya göre bu soruyu çizin.
Soruları önceden yapabilirsiniz. Birbiriniz hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacak neler sorabileceğinizi düşünün. Hafif yürekli veya düşünceli olabilirler. Sohbeti devam ettiren her şey kabul edilir. Hypercontext’in yararlanabileceği çok sayıda harika 1’e 1 soru var.
8. Çeyrek buz kırıcı
Bu alıştırmada, kişisel veya dijital bir sayfaya ihtiyacınız olacak. Dört kutu oluşturacaksınız. Her birini aşağıdaki gibi doldurun:
• Aile (Sol Üst),
• Arkadaşlar (Sağ Üst),
• Hobiler (Sol Alt) ve
• Yaşam hedefleri (Sağ Alt).
Birbirinizi tanımak için her çeyreği doldurun. Bu alıştırma, benzer ilgi alanları veya hedefler etrafında tartışmayı teşvik etmenin harika bir yoludur.
9. İçten dışa
Bu aktivite, akran mentorluk gruplarını açılmaya teşvik etmek için harika. Ters çevrilebilir bir çanta ile başlayın. Çantayı kim tutarsa, gruba kendilerini dışarıdan nasıl algıladıklarını açıklayarak başlayacak. Kendilerini ifade ettikten sonra, çantayı ters çevirir ve içeride ne hissettiklerini tartışırlar. Onlar gittikten sonra grup, bir sonraki kişiye geçmeden önce paylaşılanları tartışabilir.
Bu aktivite, grupları birbirleriyle açılmaya teşvik eder.
10. Koç John Wooden’ın Başarı Piramidi Etkinliği
1948’de UCLA erkek basketbol takımının 12 yılda (1964-1975) 10 NCAA Şampiyonası kazanmasına liderlik eden basketbol koçu John Wooden, daha iyi bir insan olmak için bir çerçeve oluşturdu. Başarı için ikonik bir diyagram haline gelen şey, sporcuların, şirketlerin ve bireylerin başarıya ve kişisel gelişime giden bir yol çizmelerine yardımcı oldu.
Piramidin 14 farklı karakter özelliği bloğu vardır, piramidin tepesindeki 15. blok rekabetçi büyüklüktür. Wooden bunu “En iyisine ihtiyaç duyulduğunda en iyi halinde ol. Zor bir meydan okumanın keyfi.”
Bu aktivitede grupların her biri, Wooden’ın başarı piramidini oluşturan 15 karakter özelliğini alacak. Daha sonra, en önemli özellikleri en üste ve en az önemlileri en alta yerleştirerek karakter özelliklerini şemaya yerleştirirler.
Herkes piramidini düzenlediğinde, dolaşın ve aşağıdaki soruları yanıtlayın:
• İlk üç özelliğinizi seçin. Bu özellikler neden sizin için en önemli?
• Kendiniz hakkında yeni bir şey öğrendiniz mi?
• Bir başkasıyla ortak bir özelliğiniz olduğunu öğrenmek sizi şaşırttı mı?
11. Büyük bir kararı birlikte düşünün
Bir akran danışmanına sahip olmanın en büyük nedenlerinden biri, kariyeriniz için büyük kararlar almanıza yardımcı olabilmeleridir. Tüm değişkenleri göz önünde bulundurmanıza ve mümkün olan en iyi kararı vermenize yardımcı olabilirler. Bu aktivitede, artıları ve eksileri tartarak birlikte bir karar planlayın. Bitirdikten sonra, verdiğiniz karara nasıl ulaştığınızı düşünün. Değerleriniz, korkularınız, sizi harekete geçiren şey hakkında herhangi bir şey ortaya çıkardı mı? Bu pratik bir alıştırmadır, aynı zamanda yansıtıcı bir alıştırmadır.
12. İş gölgeleme
İşbaşı eğitimi, diğer çalışanlardan bir şeyler öğrenmek ve rolleri hakkında fikir edinmek için harika bir fırsat olabilir. Çiftler, akran danışmanlarını bir gün boyunca takip edecekleri bir zaman planlayabilirler. Amaç, şirket, farklı pozisyonlar ve sorumluluklar hakkında fikir edinmek ve kariyer hedeflerinin belirlenmesine yardımcı olmaktır.
Bir mentor ve mentinin birlikte çalışmasına izin veren bir proje düşünün. Bu, Essay Writer Pro hizmetinin nitelikli yardımını kullanarak birlikte araştırma yapmak veya bir makale yazmak olabilir, hatta bir araya gelebilecekleri bir şirket komitesi olabilir.

Bir akran mentorluğu programı başlatmak

Bir akran mentorluğu programına başlamak için önce bir plana ve temel hedeflere ihtiyacınız var. Mentorluk programınızın amacı nedir ve çalışanların bundan ne kazanmasını istiyorsunuz? Ardından programı nasıl kuracağınıza karar verir ve sonucunu derlersiniz.
İlgili eşleştirmeleri yapın
İlk olarak, çalışanları eşleştirmek için kriterleri belirleyin . Akran eşleştirmenizde düşünceli ve kasıtlı olduğunuzda, yan yana başarılı bir şekilde çalışabilen güçlü bir ekip oluşturursunuz. Çalışanları hedeflerine ve becerilerine göre bağlamak için çalışanlar hakkındaki bilginizi veya eş eşleştirme yazılımını kullanabilirsiniz.
Mentorluk ilişkilerini destekleyin
Ayrıca, hem mentorların hem de menteelerin programdan en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak için ek kaynaklar ve rehberlik sağlamalısınız. Bu, çalışanların programda nasıl performans gösterdiğini ve nelerin daha iyi yapılabileceğini kontrol etmek anlamına gelir.
Çiftleri diğer mentorluk çiftleriyle bağlantı kurmaya teşvik edin
Mentorluğun temel amacı yeni bakış açıları eklemek olduğundan, çiftlerin ve grupların mentorluk programına katılan diğer kişilerle bağlantı kurmasını önermelisiniz. Bu, onlara daha fazla maruz kalma ve topluluk desteği vererek deneyimlerini daha da yükseltecektir.

Kolaylıkla bir akran mentorluğu programı yürütün
Together’ın mentorluk platformu aracılığıyla bir akran mentorluk programı oluşturmak ve yürütmek kolaydır. Platformumuzun kullanımı kolaydır ve ekiplerinizin özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özelleştirilebilir. Raporlamadan nasıl yapılır kılavuzlarına kadar her konuda yanınızdayız.
Bir mentorluk programının nasıl başlatılacağına ilişkin kılavuzumuz, bir mentorluk programına başlarken bir kuruluş olarak bilmeniz gereken her şeyi özetlemektedir. Program yöneticilerinin ilk elden deneyimlerinden ve Together ekibinin uzmanlığından en iyi uygulamaları derledik.
Kuruluşunuz için bir akran mentorluğu programı oluşturmaya başlamaya hazırsanız, size yardımcı olabiliriz. Together’ın mentorluk yazılımının başarılı bir mentorluk programı oluşturmak için sizinle nasıl çalışabileceğini öğrenin .