27 Oca

Osman Saim Dinç-31955, Nevşehir doğumlu olan O. Saim DİNÇ, Üniversite eğitimini İTÜ Makina Mühendisliği Fakültesinde 1978'de tamamlamış, akademik kariyerine aynı üniversitede devam ederek 1986'da Yardımcı Doçent ünvanını almıştır. 1988 yılında akademik çalışma için RPI (Rensselaer Polytechnic Institute), New York, ABD'ne gitmiş ve aynı zamanda da General Electric Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nde (GE Corporate Research and Development Center, New York, ABD) çalışmaya başlamıştır. General Electric, New York, ABD'de yaklaşık 15 yıl görev yapan DİNÇ, çeşitli pozisyonlarda bulunmuş ve enerji santralleri, gaz türbinleri, buhar türbinleri ve uçak motorlarında teknoloji ve ürün geliştirilmesi konularında pek çok projeyi yönetmiştir. 1992'de de Doçent olmuştur.

20 Mayıs 2003'te TPAO'ya (Türkiye Petrolleri A.O.) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak atanmıştır. Görev yaptığı 4 yıllık süre içerisinde petrol ve gaz sektöründe geniş deneyim kazanmış, yönetimi süresinde bir çok büyük projeyi başarı ile tamamlamıştır.

04 Nisan 2007 tarihinde Çalık Enerji Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir.  Şirketin başlıca faaliyet alanları;  yurtdışında enerji santralleri müteahhitliği (alanında Dünya’nın 9. büyük firması), Türkiye’de elektrik enerjisi üretim yatırımları ve elektrik dağıtımı, yurtiçinde ve dışında petrol & gaz arama ve üretim konularında çalışmalar yapmaktır. Çalık Enerji; Türkiye’nin yanısıra Ortadoğu, Orta Asya, Afrika ve özellikle Kuzey Afrika ülkelerinde aktif olarak  faaliyet göstermektedir.

O. Saim DİNÇ’in uluslararası konferans ve bilimsel dergilerde yayınlanmış 40’ın üzerinde bilimsel makalesi ve 60’ın üzerinde patenti vardır. Aynı zamanda pekçok konuda başarı ödülünün de sahibidir.